[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: راهنمای نویسندگان ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 30-40 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه درمان فراشناختی و درمان برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی بر افسردگی، خود ارزشیابی و تنظیم هیجان در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان
زهره مرتضایی*، معصومه علی میرزایی، سمیه شمسی
چکیده:   (1397 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: ناباروری اولیه به عنوان یک بحران در زندگی مشترک می­تواند مهارت های ارتباطی، شغلی و اجتماعی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثر بخشی درمان برنامه استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و درمان فراشناختی بر افسردگی، خود ارزشیابی و تنظیم هیجان در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان انجام شده است.
مواد و روش‌ کار: در یک طرح شبه آزمایشی، با پیش آزمون - پس آزمون با گروه کنترل، تعداد 36 زن با تشخیص افسردگی پس از زایمان از میان مراجعه کنندگان به بخش زنان بیمارستان امام حسین شهر تهران به صورت در دسترس انتخاب شدند و به طور تصادفی به دو گروه آزمایشی، گروه آزمایشی اول تحت درمان فراشناخی (12n=) و گروه آزمایش دوم تحت درمان برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (12n=) و یک گروه کنترل (12n=) گمارده شدند.  شرکت کنندگان پرسشنامه افسردگی، خود ارزشیابی مرکزی و تنظیم هیجان را در سه مرحله خط پایه، پس از مداخله و پی گیری دو ماهه تکمیل کردند. داده ها با مدل اندازه گیری مکرر چند متغیری تحلیل شدند.
یافته ها:  تحلیل داده ها با استفاده از شیوه اندازه گیری های چند متغیره تکراری نشان داد که در میزان افسردگی، خود ارزشیابی ، دشواری در تنظیم هیجان در سه گروه تفاوت معنی داری وجود دارد و مقایسه میانگین ها حاکی از اثربخشی بیشتر درمان برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی نسبت به درمان فراشناخت بود.
 نتیجه گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی می تواند در بهبود اختلالات هیجانی بعد از زایمان و زنان مبتلا به افسردگی موثر باشد و  یک روش انتخابی برای بهبود افسردگی پس از زایمان  باشد.  
واژه‌های کلیدی: افسردگی پس از زایمان، برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، تنظیم هیجان، خود ارزشیابی مرکزی، درمان فراشناختی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۸ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۳/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۳۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


مرتضایی زهره، علی میرزایی معصومه، شمسی سمیه. مقایسه درمان فراشناختی و درمان برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی بر افسردگی، خود ارزشیابی و تنظیم هیجان در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان. فصلنامه ایده های نوین روانشناسی. 1396; 1 (3) :30-40

URL: http://jnip.ir/article-1-104-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه ایده های نوین روانشناسی Journal of Psychology New Ideas
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3961