[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: راهنمای نویسندگان ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 41-59 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تنظیم هیجانی و باورهای غیرمنطقی در بیماران اضطرابی
راحله گلستانی، دکتر ابراهیم محمدیان*، دکتر محمد کاظم فخری
چکیده:   (1449 مشاهده)
پیش ‌زمینه و هدف: اگر چه در داخل کشور ، در زمینه اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد مطالعاتی انجام شده است، اما بر تنظیم هیجانی و باورهای غیرمنطقی یافته های کمی به چشم می خورد. به لحاظ اهمیت موضوع تحقیق، بررسی دو مقؤله فوق در کنار هم از  اهمیت برخوردار می باشد. هدف این پژوهش اثر بخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تنظیم هیجانی و باورهای غیر منطقی در بیماران اضطرابی می باشد.
مواد و روش‌ کار: روش پژوهش از نوع ­شبه آزمایشی با طرح پیش آزمون و پس آزمون باگروه کنترل می باشد. جامعه مورد نظر این پژوهش را کلیه بیماران اضطرابی زن 20 تا 40 ساله ای که در سال 1395به تعداد 160 نفر به کلینیک بهار واقع در شهر ساری مراجعه کردند، تشکیل می دهند. از میان 30 بیمار اضطرابی که به وسیله مشاهده و مصاحبه غربال شدند، 15بیمار در گروه کنترل و 15 بیمار در گروه آزمایشی با توجه به معیارهای ورود و خروج قرار گرفتند. نمونه گیری پژوهش حاضر به صورت تصادفی ساده انجام گرفت. آزمودنی­‌های گروه آزمایشی به مدت 7هفته، هر هفته در یک جلسه درمان 90 دقیقه‌­ای درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش را دریافت نموده اند و گروه کنترل مداخله خاصی را دریافت نکردند. در این پژوهش، از پرسشنامه های اضطراب بک و باورهای غیر منطقی جونز و مقیاس تنظیم هیجان گراس و جان بهره گرفته شد. آزمودنی­‌ها در دو موقعیت پیش آزمون و پس آزمون به پرسش­نامه­‌ها پاسخ دادند. جهت تحلیل داده ها از روش‌های آمار توصیفی (میانگین، انحراف معیار) و استنباطی (تحلیل واریانس چند متغیری (MANOVA) در سطح معنی داری (P<0/05) استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل نشان دادکه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تنظیم هیجانی و باورهای غیرمنطقی افراد مبتلا به اختلال اضطرابی مؤثر می باشد.
بحث و نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر باورهای غیرمنطقی، کمال گرایی، درماندگی نسبت به تغییر، نگرانی توأم با اضطراب، تمایل به سرزنش، انتظار  بیش از حد از خود در بیماران اضطرابی اثر دارد.
واژه‌های کلیدی: باورهای غیرمنطقی، بیماران اضطرابی، تنظیم هیجانی، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۷ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۳/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۳۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


گلستانی راحله، محمدیان ابراهیم، فخری محمد کاظم. تأثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تنظیم هیجانی و باورهای غیرمنطقی در بیماران اضطرابی. فصلنامه ایده های نوین روانشناسی. 1396; 1 (3) :41-59

URL: http://jnip.ir/article-1-105-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه ایده های نوین روانشناسی Journal of Psychology New Ideas
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 34 queries by YEKTAWEB 3961