:: دوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1396 ) ::
جلد 1 شماره 4 صفحات 29-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع رفتارهای پرخطر در دانشجویان بر اساس متغیرهای جمعیت شناختی
دکتر علی افشاری*، دکتر امیرعباس برزگری، احمد اسمعلی
چکیده:   (1334 مشاهده)
 مقدمه و اهداف: از جمله عوامل مخرب در زندگی دانشجویی رفتارهای پرخطر می باشد. هدف از انجام این پژوهش، بررسی شیوع رفتارهای پرخطر در دانشجویان دانشگاه مراغه بود.
روش کار: در این پژوهش تعداد 280 نفر از دانشجویان با استفاده از روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای از بین دانشکده ها انتخاب شدند. سپس نمونه انتخاب شده پرسشنامه رفتارهای پرخطر را تکمیل کردند. این پرسشنامه رفتارهای پرخطر مرتبط با مصرف مواد مخدر، مصرف سیگار، مصرف الکل، رفتارهای جنسی پرخطر، پرخاشگری، خودکشی و رانندگی­های پرخطر را مورد ارزیابی قرار می دهد.  داده های پژوهش با استفاده از روش همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: یافته های پژوهش نشان دادندکه بین رفتارهای پرخطر با وضعیت خوابگاه، جنسیت، قومیت، رشته تحصیلی و وضعیت اقتصادی رابطه آماری معناداری وجود دارد. همچنین بین رفتارهای پرخطر با ترتیب تولد و سن دانشجویان رابطه­ی معناداری به لحاظ آماری وجود نداشت.
نتیجه گیری: با پیشگیری اولیه میتوان از بروز برخی از رفتارهای پرخطر در دانشجویان جلوگیری کرد. برای این منظور آموزش اساتید و والدین ضرورت دارد.
واژه‌های کلیدی: رفتارهای پر خطر، دانشجویان، متغیرهای جمعیت شناختی
متن کامل [PDF 807 kb]   (1591 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۶/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 4 - ( پاییز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها